Dzień 40
13.08.2006
Niedziela
Start 10:50

Gdy wychodzimy z namiotów, pan z domu obok przynosi nam tacę z kawą. Miły akcent na początek dnia. Ruszamy bez śniadania. Po kilkunastu kilometrach zatrzymujemy się przy pięknej cerkwi Piotra i Pawła w miasteczku Peterhof. Nazwa miasta pochodzi od wielkiego, luksusowego dworu cara Piotra z kompleksem parkowym. Tam też się udajemy. Jedzie się szybko, ale niezbyt fajnie, bo duży jest ruch samochodowy.W parku zajmujemy strategiczny murek pod piękną cerkwią ze złotym (lub złoconym) dachem. Strażnicy trochę starają się nas przegonić przynajmniej za ogrodzenie, ale udaje im się to dopiero, gdy wrócili Paweł z Tomkiem. Zmianami udajemy się na zwiedzanie płatnej części kompleksu z pięknie utrzymanymi ogrodami, masą fontann i innymi gadżetami.Dochodzę aż nad morze, skąd co chwilę startuje helikopter służący do lotów widokowych. Marcin jak zwykle nas okantował i musieliśmy na niego czekać, a po powrocie zaserwował jakąś naciąganą historyjkę, że cośtam mu się zdawało. Ale nic to, ruszamy w drogę.
Dalsza jazda jest głównie po płaskim. Nie mijamy nic ciekawego. Senne, zaniedbane rosyjskie miasteczka, pola i lasy. Jedyna ciekawostka to praktycznie zupełny brak oznakowania, dzięki czemu nie udaje nam się pojechać tak jak mamy zamiar i gratisowo nadkładamy 25km. W jednym z lasów palą obcięte gałęzie czy inne chwasty i wszędzie snuje się gęsty dym. Początkowo myśleliśmy, że las płonie. Z nudów rozpędzam się na tym płaskim do 35km/h, żeby nie mieć w statystyce wstydliwej prędkości maksymalnej ;)
Robi się wieczór. Zjeżdżamy do pierwszej lepszej wioski i szukamy jakiegoś miejsca do przenocowania "na gospodarza". Wioska jest z prawdziwego zdarzenia - drogi są tu gruntowe i w dodatku mocno poplątane. Zastanawiamy się, czy uda nam się wyjechać z powrotem na główną drogę ;) W jednym domu nam odmawiają, ale znajdujemy miejsce przy drewnianym, ładnym domu u prawdziwej rosyjskiej babci i dziadka. Jesteśmy częstowani ogórkami i pomidorami, a po rozbiciu namiotów, widząc, że gotujemy sobie dziadoskie chińskie zupki, babcia stwierdza, że ugotuje nam ziemniaki. Pycha! Pierwsze ziemniaki na wyprawie :)
Towarzyszy nam dziki pies i szylkretowy kot.

Dystans: 84.18km
Czas jazdy: 4:39:39
Prędkość średnia: 18.06km/h
Prędkość maksymalna: 35km/h

Poprzedni < > Następny
Początek


Prawa autorskie zdjęć i tekstu zastrzeżone: Marek Ślusarczyk © 2001-2099