Dzień 19
19.08.2005
Piątek
Start: 8:45

Staramy się wystartować w miarę wcześnie, ponieważ mamy zamiar dojechać jak najbliżej Le Puy-en-Velay, miejscowości, skąd rozpoczniemy już jutro podróż powrotną koleją. Musimy być w Niemczech na niedzielę, by skorzystać z biletu weekendowego (czytaj: nie zbankrutować). Rano niespodziewanie znów podjeżdżamy, na niedużą przełęcz Col du Copelac o wysokości 907mnpm i stąd mamy niesamowity zjazd zboczem pięknego kenionu.Wąwóz po naszej stronie jest zadrzewiony, po przeciwnej natomiast skalisty z rzadko rozsianymi krzakami. Im bliżej dna tym bardziej stromy. W Ste. Enimie na dnie wąwozu robimy sobie przerwę. Małe miasteczko posiada przepiękną średniowieczną starówkę.
Okazuje się, że nasze obawy mają podstawy - trasa prowadzi na drugą stronę kenionu, musimy znów zdobywać to co zjechaliśmy. Przynajmniej mamy świetny widok na Ste. Enimie.Podjazd jednak jest paskudny - jakiś wyjątkowo męczący. Na szczycie nie ma oznaczenia wysokości, ale z Ste. Enimie znajdującej się na wysokości 470mnpm wjechaliśmy na około 1000mnpm.
Stamtąd zjeżdżamy do Mende - tu robimy zakupy, które potem w głównej mierze spożywamy pod piękną gotycką katedrą Notre-Dame-et-Saint-Privat.
Za Mende znów podjazd. Tym razem główną drogą, oczywiście niespodziewany. Z miasta znajdującego się na wysokości 731mnpm, tym razem na 1264mnpm. No cóż, jak trzeba to trzeba.A godzina akurat taka, że słońce przygrzewa bez umiaru. Za to potem, po zjeździe z głównej drogi, czeka nas piękny zjazd boczną drogą wzdłuż rzeki przez lasy i wioski.
Pod koniec dnia nie za bardzo wiemy, gdzie się powinniśmy kierować, ale jakoś językiem migowym dogadujemy się z pewną panią i wybieramy CHYBA odpowiednią drogę :) Oczywiście czeka nas nie byle jaki podjazd, a jesteśmy już zmęczeni. Ale dajemy radę, pomagają nam piękne widoki produkowane przez zachodzące słońce. Znajdujemy nocleg za pozwoleniem na łące usianej minami bobkowymi. Robi się niesamowicie zimno. Śpimy na wysokości 1025mnpm.

Dystans: 112.18km
Czas jazdy: 7:24:22
Prędkość średnia: 15.14km/h
Prędkość max: 67 km/h

Poprzedni < > Następny


Prawa autorskie zdjęć i tekstu zastrzeżone: Marek Ślusarczyk © 2001-2099